Wednesday, April 29, 2009

A szabadtéri rendezvények margójára

Nem tudom megállni- mivel még lesz szó idén is egy kéttő ilyen megmozdulásról-, hogy ne másoljam be ide UP mai szösszenetét e témakörben.

Cipőtalphúsok és a gasztronómia vízilabdája


"Másnap aztán felébredt, forgott vele a világ, feje szét akart repedni, ott ült ez a félig isteni előember egy kiégett, füstölgő fennsíkon, iszonyú másnaposan, a szél a szemébe fútta a hamut, okádnia kellett, és rohadtul nem értette, mi van." (Váncsa István: Ezeregy recept; a Szabadtűzön készült ételek című fejezet elé írt esszészerűség)


Na, hát így, a viharsebesen közelgő világvége előtt néhány héttel nagyszerű alkalom nyílik arra, hogy számba vegyük az emberiség és azon belül természetesen a magyarság maradandó kulturális értékeit. (Nem tudom, figyelték-e, hétfő este a Viasat3 remek ritmusérzékkel leadta Terry Gilliam vírusos-világvégés filmjét, a 12 majmot, úgyhogy ha valamelyik reptéren meglátják Bruce Willist, amint éppen hátba lövik, azonnal értesítsék a legközelebbi rendőrjárőrt vagy a járványügyi hatóságokat.) Ráadásul van itt egy olyan kulturális érték, aminek éppen szezonja van, és ez pedig a friss angol jövevényszavakat következetesen kerülgetők által kerti sütögetésnek nevezett rítus, magyarul barbekjú, pláne grillparti, sőt grillpáré, hogy a Kozsó-kompatibilisabb kiejtést se hagyjuk ki. Amint a napi csúcshőmérséklet húsz fok fölé emelkedik, magyarok tízezrei indulnak hétvégente valami olyan helyre, amelyet viszonylag természetközelinek vélnek, tehát legalább harminc négyzetméternyi gyep és egy darab fás szárú, min. másfél méter magas növény a környéken rendelkezésre áll, többnyire úgy mondják, a "zöldbe", maradjunk hát ennél a terminológiánál, hogy ottan tüzet rakjanak és különböző állati eredetű szövetdarabokat hevítsenek.

A jelenségcsoport komplex szociálpszichológiai, kultúrantropológiai és néprajzi elemzését nyilván nem tűzhetjük célként magunk elé, szerencsénkre nem is kell, mert a legfontosabb részeket már kimerítően elemezte a fent idézett Váncsa István (a magyar publicisztika Michelangelója) fent idézett művében, konkrétan a tűz meghódításának, a természet leigázásának aktusát, amely rögtön a második legfontosabb eleme ennek az egész vircsaftnak, rögtön a berúgás után, bár Váncsa éppen azt mutatja meg, hogy e kettő valójában egymástól elválaszthatatlan, sőt, az ember valójában az alkohol miatt indult el az istenné válás útján.

A magyar tehát hévégén tüzet gyújt, és ha nem okoz rögtön komoly vészhelyzetet, a továbbiakban húsokat tesz tönkre nyílt lágon, miközben parajrészegre issza magát. Tájegységenként változó a húsmaceráció stílusa: a Baja környékiek jellemzően halászlevet főznek, a jász-nagykun-szolnokiak birkapörköltet (a magyar főzőkonyha, ugye, mint a kínai), a dél-alföldiek pacalt körömmel, mások vadat, jegyezzük meg, hogy a főzés, jellemzően persze bográcsozás, még mindenképpen a legjobb megoldás, abból lehet a legkisebb baj; ha egy kicsit odaég, akkor sem rossz, egyedül a felhasznált húsfélék minőségével lehet (és többnyire van is) gond, illetve ott van az agresszív és veszélyes kisebbség, amelyik a szakácskönyveknek nevezett felforgató irodalom által megtévesztve, vagy szimplán ostobaságból képes olajon pirítani a hagymát a pörkölt alá, ezekre azonnal letöltendő fegyházbüntetést kellene kiszabni. A sütés már problematikusabb. A hagyományos nyársalás kevésbé, pláne, ha szalonnáról van szó, mert ott egy jó darab zsiradékkal meg egy fej hagymával csodát lehet művelni, a hibaszázalék pedig nulla körüli, illetve a fiatalság körében hódít egy viszonylag új módszer (persze hogy nem új, nyilván legalább háromezer éves, csak most valamiért újra népszerű), a tárcsázás (parasztwok), amiben szintén kevés a hibalehetőség, a homorú, kerek vaslap alján összegyűlik a húsokból kisülő zsír, valamennyire szaftosan tartja az ételt.

A gondok a tájidegen grillezésnél, illetve barbekjúnál kezdődnek általában. Vajon miért van az, hogy a sokat szenvedett magyarság igen jelentős része cipőtalp-keménységű, csontszáraz húsokat fogyaszt kötelező áhítattal a grillpartikon? Ez a jelentőségében a nagy elosztórendszerek működési zavarait és a költségvetés rossz szerkezetét is überelő nemzeti kulturális problémahalmaz valahol ott kezdődik, hogy a magyar úgynevezett száraz húsokat szerez be a a hétvégi sütésre. Ezek a száraz húsok, jellemzően csirke- és pulykamell, eleve alkalmatlanok az emberi fogyasztásra, halliszten és antibiotikumokon tartott, ennek megfelelően halliszt- és antibiotikum-ízű baromfiakból származnak, és bárhogyan készítjük el, mindenképpen fűrészporhoz hasonló állaguk lesz. De igazán brutálisan kiszárítani mégis grillrácson lehet.
A magyar ráadásul úgy gondolja megakadályozni a kiszáradást, hogy a brutális hevítés előtt még jól be is pácolja a húsokat. Na, ha eleget áll egy ilyen pácban a hús, akkor még a maradék nedvtartó képessége is megszűnik, az olaj meg a mustár szétmarják a szövetek szerkezetét, dehidratálják az egyébként is száraz húst, úgyhogy remek széndarabot lehet készíteni belőle.

A jelentősebb BBQ- és grillkultúrákban nem szoktak baromfimellet sütni. Inkább csirkeszárnyat, néha combot, és mártást is készítenek hozzá. A sertésben sem jobb a helyzet, pedig mi sertéshúsban világbajnok fogyasztók vagyunk. Nem minőségben, hanem mennyiségben. Bármennyire a zsíros tarja vagy az oldalas lenne a legjobb a grillre, többnyire combot, karajt látni, néha szüzet, úgynevezett "szép húst", és ezeket a szintén száraznak nevezhető húsokat a fenti pácolási és sütési praktikákkal megint csak cipőtalp állagúra lehet készíteni faszénen néhány perc alatt. Marhahússal, pláne báránnyal a magyarnak kár is kísérleteznie. Azt ő genetikailag képtelen megsütni. Ez nem baj. Adottság. Egy amerikait meg nem szabad bogrács közelébe engedni. Pedig a jobb módú rétegek drága marhahúsokkal követik el a legnagyobb gasztronómiai katasztrófákat: a betonkeményre sütött, mustáros olajban ázott bélszínek illatfelhője borítja be hétvégenként a budai dombokat.

Lehetne még körözni a marketek grillezési célra előre gyártott, védőgázazott, glutamátozott, agyonsózott és E-zett, rosszul tartott állatok maradék részeiből összedarált húsféleségei, halak, drága tengeri biszbaszok fölött, hosszú előadásokat tartani a marhahús megfelelő érleléséről, olaj- és mustármentes pácolásáról (aromatizálásáról), pláne bárányról, birkáról, ravasz fűszerezésekről, de úgysem tudnának eltéríteni senkit megrögzött húsbrikett-készítési módszerétől. Maradjunk inkább a bográcsnál, az a mi gasztronómiai vízilabdánk. Abban nem tudunk hibázni.

Tuesday, April 21, 2009

Hétköznapi hőseink



A mai világban , tényleg egyre kevesebb dologra elég a MasterCard.
Normális emberi pillanatok megéléséhez , pedig mindenképpen minél több napfényben eltöltött óra a javallott .

A kormányváltás, de leginkább az állandósult majd nyári időjárás pozitív hozadéka, hogy nem telhet el úgy hétvége, hogy nem keljen megjelenni , legalább egy kerti grillezésen.

Mi is kell egy ilyen esemény akadálytalan lebonyolításához
Hol is mit?
Legyen hol megrendezni ezt , mindenféle kötelező felszerelési tárgyal , és eszközzel , és legyen sütnivalónk.
Annyi mindenféle képen, hogy ha egy mód van rá , a étkek elkészítését másra bízzuk, s nem csak kényelmi megfontolások okán.
Ez szerintem minden egyes ilyen rendezvény legfontosabb szempontja, bár holtversenyben áll a "mindenképpen legyen hideg a sör és elég" kitétellel is.

A múlt héten 2db rendezvényre sikerült meghívatnom magam.
Jó , mondjuk az egyikre nem volt nehéz , mert én rendeztem , illetve biztosítottam az alapfeltételeket.

Húsvét hétfő délutánt töltöttük el baráti körben , s kivételesen nem kölni szagúan.
Sőt idén még, a minimum spiccesen való érkezés alapszabályát is áthágtuk.
Köszönhető volt gondolom a folyamatosan bővülő gyermekek számának is , no meg az erőtartalékainknak.
Nos itt próbáltam ki a 2majd csak nekilát sütni valaki , mert éhesebb mint én" majdnem szabadalmaztatott irány elvemet, ami többé kevésbé működni látszott, de egy hangos , "na most már mentek a sunyiba" kiáltással Bence bizonyította az axiómám cáfolatát.
Szombati napon , a család idősebbik fele Sku, javított a rátán , aki nem volt gyáva, és meghívott barátainak még a zuhogó esőben is képes volt , gyomor nyugtató étkeket kreálni .
Mindketten hősök a maguk nemében és minden tisztelet megilleti őket.



A gyerekekre ígéretemhez híven visszatérek ,
mert mi az ő fejlődésüket is szemlőtt tartjuk, és élből cáfolnám azokat a merőben rosszindulatú híreket, hogy csak az adott idő és a rendelkezésre álló alkoholmennyiség , hatékony szintre hozása a fő elfoglaltságunk.
Ennek a tévhit eloszlatásának nemes céljából , álljon itt e pár kép , mely méltó bizonyossággal szolgál majd az utókornak, és mellesleg az utódoknak is.
( Magyarázkodás céljából mindenképp: én nem tehetek róla, ha ismernéd a gyermek koromat , és főleg apám barátait, nem kérdeznél ilyet.)

Tehát az első képen az ifjúsági tagozat kocsmába , illetve kocsmából fizetés nélküli menés platón gyakorlatát látjuk.



A következő képen a szigorú zsűri munkájába nyerhetünk bepillantást (
többszöri trabant csomagtartón szórakozóhelyre haladás különdíjasok is helyet foglaltak benne),
az előtérben a csapat kapitány magyarázza személyemnek a gyakorlat nehézségét, majd fegyverével a söröm átadására kényszerített.

Legutolsó képünkön , pedig a baráti kör " A legnagyobb bajnok -majdnem" címmel kitüntetett tagjai oktatják a póker rejtelmeit , a legifjabb már járni igen de beszélni nem tudó ifjúsági részlegnek.











Természetesen a kép kommentek néhol nem teljesen fedik a valóságot, de így utólag asszem ez így történt.














Saturday, April 11, 2009

Délután a vizen

Most , hogy már saját terroristáink is vannak, a szokatlanul melegre való tekintettel , elmenekültünk a Dunára.
Miután kisebb problémák leküzdésével hajóhoz jutottunk, halált megvető bátorságunkról bizonyosságot téve, neki iramodtunk , a célul kitűzött majdnem négy kilométeres távnak.
Dacoltunk a magas vízállással, a helyenként több méteres hullámokkal , és a kissé meleg sörrel.
Várt ránk még sültkolbi a kikötés helyén , és mentőalakulat , a hazaszállítmányozásunk végett.
Ákost idézve:
" ez egy remek délután volt"
Posted by Picasa

Saturday, April 04, 2009